Jesteś poszkodowany w wypadku drogowym?

Należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>

Zadzwoń do nas pomożemy, doradzimy, mamy 

doświadczenie w takich sprawach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>

Wybierz auto.

Ustal miejsce gdzie potrzebujesz auto zastępcze

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>

Co stanowi prawo

Poniżej znajdą Państwo informacje prawne na temat wynajmu samochodu z OC sprawcy wypadku.
Poszkodowany w wypadku ma prawo wynająć samochód zastępczy za darmo.
Firmy ubezpieczeniowe nie informują poszkodowanych o tym przywileju. Licząc na brak wiedzy poszkodowanego ograniczają swoje koszty.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC nakłada na towarzystwo ubezpieczeniowe obowiązek pełnego pokrycia szkody wyrządzonej ubezpieczonym autem.

Zgodnie z prawem kodeksu cywilnego:

Art. 361 § 1

Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.

Art. 361 § 2

W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
a zatem, szkoda obejmuje rzeczywiste straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Strata rzeczywista może polegać na tym, że poszkodowany nie mógł używać własnego samochodu, gdyż ten był uszkodzony. Utracone korzyści to np. zarobki, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mógł jeździć samochodem.
 
Tłumacząc jaśniej, oznacza to obowiązek przywrócenia stanu majątkowego osoby poszkodowanej do stanu jaki posiadała ona przed wypadkiem. Ubezpieczyciel musi pokryć również wszelkie straty związane z brakiem możliwości używania auta. Więc musi pokryć koszty wynajmu auta zastępczego.

Ubezpieczyciel nie ma prawa:

  • wymagac informacji gdzie będziemy wypożyczać auto,
  • wskazać gdzie mamy wynająć auto,
  • nie może narzucać limitów (stawek wynajmu, kilometrów jakie możemy przejechać autem, limitu czasu korzystania z auta-zastęczego)

Należy pamiętać jednak, że ubezpieczyciel jest zobowiązany pokryć koszty wynajmu:

  1. W przypadku kolizji - od momentu oddania auta do serwisu ASO do momentu jego odebrania. Przy rozliczeniu kosztorysowym od wypadku do momentu wypłaty odszkodowania.
  2. Przy szkodzie całkowitej - od wypadku do momentu wypłaty odszkodowania.

 

Formularz rezerwacji